10.2.12

W ciemności / In darkness


Nie jest łatwo zrobić godny uwagi film o holocauście. Wszak wszystko już widzieliśmy. Wystarczy przytoczyć „Listę Schindlera” czy „Pianistę”. Oba te filmy traktują de facto o tym samym. Podobnie jest z „W ciemności”. Z jednej strony bezwzględny okupant - z drugiej bezbronni Żydzi. Cudownie ocaleni. A jednak film Agnieszki Holland wyróżnia się na tle innych o podobnej treści. Po pierwsze – bohaterowie mówią w swoich ojczystych językach, a nie – jak to było dotychczas – po angielsku. Słyszymy więc polski, niemiecki, ukraiński i jidysz. Po drugie – Żydzi, jako grupa, nie są gloryfikowani. To ludzie z krwi i kości, którzy w nienaturalnych warunkach zachowują się czasem niegodnie. A to, paradoksalnie, czyni ich bardziej ludzkimi. Mimo ich ułomności, kibicujemy im do samego końca.
„W ciemności” to aktorski popis Roberta Więckiewicza. Jeśli film zdobędzie wymarzonego Oscara, Więckiewiczowi należy się jego lwia cześć. Świetna jest Kinga Preis, złego słowa nie można też powiedzieć o aktorach drugoplanowych. Widz ani przez chwilę nie odczuwa znudzenia. Wręcz przeciwnie – mimo skoncentrowania akcji na małej przestrzeni (lwowskie kanały), śledzimy jej przebieg z zapartym tchem.
Agnieszka Holland zadedykowała swój film Markowi Edelmanowi oraz wszystkich Polakom, którzy - ryzykując życie własne i swoich rodzin - pomagali Żydom przetrwać holocaust. Warto o nich pamiętać.


4 komentarze:

Mała Mi pisze...

A czy znasz jakąś równie dobrą komedię? Bo ciągle tylko słyszę o dobrych filmach tyle, że ciężkich... a na takie nastroju specjalnego nie mam... ;)

broszki pisze...

To co... trzymamy kciuki za Oscara :-)

Hazel pisze...

Mam podobne odczucia. A dodatkowo baaardzo lubię Marcina Bosaka, a w tym filmie nareszcie miał kawałek dobrej roli do zagrania.

Mała Mi pisze...

Ja ostatnio wolę seriale jako drogę do uśmiechu... masz rację z tym umartwianiem... im większy dramat tym lepiej... a szkoda...
A Allen też się specjalnie nie spisuje... "Whatever Works" widziałam i był niezły... ale szału nie było ;)

Miłego dnia :)

Prześlij komentarz