16.2.11

Little Britain"Andy i Lou wybierają się na wycieczkę. Maggie i Judy degustują dżemy. Anne występuje na scenie" - takie streszczenie odcinka Małej Brytanii można znaleźć w niejednym programie telewizyjnym. Ale nie dajcie się zwieść pozorom! Little Britain nie jest familijną komedią, oglądaną podczas wspólnych posiłków przez szczęśliwe rodziny. To wybitnie niepoprawny politycznie serial, przesycony wyjątkowo cynicznym i wręcz absurdalnym angielskim humorem. To zlepek niebanalnych, oryginalnych, kolorowych postaci, które nie tylko śmieszą, ale przy okazji także obrzydzają i zniesmaczają. Little Britain jest więc komedią dla osób o wytrzymałych żołądkach, dużym poczuciu humoru i wysokim poziomie tolerancji wobec wszelkiej odmienności - fizycznej, kulturowej, seksualnej czy etnicznej. Dostaje się tam każdemu - starszym i młodym, gejom i hetero, inteligentnym i głupim, pięknym i brzydkim, Anglikom i imigrantom, bogatym i biednym, wierzącym i ateistom... Można by tak wymieniać w nieskończoność, bo nikt, absolutnie nikt nie może czuć się bezpiecznie.
Pomysłodawcami, scenarzystami i odtwórcami głównych ról są genialni Matt Lucas i David Walliams (znany także jako mąż swej pięknej żony, Lary Stone). Dzięki niesamowitym zdolnościom aktorskim i profesjonalnej charakteryzacji wcielają się w różnorodne postaci - zarówno męskie, jak i żeńskie (ale nie tylko...). Wykazują przy tym duży dystans do samych siebie - Matt Lucas, który prywatnie jest gejem, w serialu niemiłosiernie się z homoseksualistów nabija.
O Little Britain słyszałam bardzo sprzeczne opinie - od entuzjastycznych po miażdżące. Ten serial można albo pokochać albo znienawidzić, nie ma tu miejsca na uczucia pośrednie.
Ja pokochałam. A do moich ulubieńców należą:

Andy i Lou
Andy jest łysiejącym okularnikiem, poruszającym się na wózku inwalidzkim. Opiekę nad nim sprawuje poczciwy, dobroduszny i wyjątkowo naiwny Lou. Andy sprawia wrażenie idioty posługującego się tylko trzema wyrażeniami: "I want that one...", "I don't like it", "Yeah I know". Tym trudniej uwierzyć w jego głębokie, filozoficzne przemyślenia, cytowane przez opiekuna. Biedny Lou! Gdyby wiedział, co też wyrabia Andy, gdy tylko spuszcza go oczu...

Vicky Pollard
Wyjątkowo antypatyczna angielska dresiara, która sztukę mówienia z szybkością karabinu maszynowego opanowała do perfekcji. Każdy ze swoich monologów rozpoczyna słowami: "No, but, yeah, but, no, but...". Vicky nie lubi chodzić do szkoły, za to chętnie wdaje się w bójki i rodzi kolejne nieślubne dzieci, które bez mrugnięcia okiem wymienia na płyty N'Sync. Aaa, no i jeździ komunikacją miejską na gapę - w końcu jest Vicky Pollard, nie potrzebuje biletu!

Marjorie Dawes
Korpulentna Marjorie prowadzi zajęcia terapeutyczne dla osób walczących z nadwagą – Fat Fighters. Pod zniewalającym uśmiechem kryje się jednak złośliwa, zakompleksiona i łakoma frustratka. Bezlitośnie kpi ze swoich podopiecznych, dokuczając im i wyzywając od świń (w najlepszym wypadku). Jeśli jesteś śniadą brunetką w sari, mówiącą z hinduskim akcentem, pod żadnym pozorem nie zapisuj się do grupy Marjorie.

Emily i Florence
"We are ladies" - powtarzają w kółko Emily i Florence. Wszak z niebywałą gracją noszą piękne, kobiece sukienki i parasolki, odwiedzają urocze nadmorskie kawiarenki i korzystają z damskiej toalety (o ile się nie zagapią). Gorzej, jeśli zapomną zgolić wąsa...

Bubbles DeVere
Odrażająco gruba i nieatrakcyjna Bubbles jest przekonana o swej niezwykłej urodzie i seksapilu. Całe miesiące spędza w luksusowym spa, nie zamierza jednak za swój pobyt płacić. Chyba że "w naturze" - ku przerażeniu dyrektora ośrodka. Jej popisowy numer - zmysłowe zdejmowanie ręcznika (tudzież peruki). Dla odważnych!

Maggie i Judy
Urocze starsze panie, spędzające czas na festynach, w parafii czy na herbatce u znajomych. Maggie jest bardzo otwarta na nowe doznania smakowe - chętnie degustuje lokalne przysmaki i zazwyczaj wystawia im wysoką ocenę. A gdy dowiaduje się, komu zawdzięcza to pyszne ciasteczko czy wyborną kanapkę... Dla osób o mocnych żołądkach!

Kenny Craig
"Look into my eyes, look into my eyes, the eyes, the eyes, not around the eyes, don't look around the eyes, look into my eyes (snaps fingers) you're under". Hipnotyzer-hochsztapler, który używa swego (wątpliwego) talentu do osiągnięcia własnych celów. A to uliczny sprzedawca nie chce dać mu zniżki na płytę, a to przegrywa z mamą w Scrabble, a to znów dziewczyna chce zamówić w restauracji zbyt drogie jak na jego kieszeń danie... "3, 2, 1... (snaps fingers) you're back in the room".

Harvey Pincher
Młody, bogaty arystokrata. Zaręczony z sympatyczną blondynką Jane. Na pierwszy rzut oka normalny mężczyzna. Ale Harvey bywa głodny. I to w najmniej oczekiwanych momentach! Podczas spotkania z teściami, na kolacji z Jane i rodzicami, nawet w trakcie ślubu... "Bitty!", "I want bitty!". Na szczęście w pobliżu zawsze jest troskliwa mama...

Sebastian Love
Asystent premiera, zakochany w nim bez pamięci. Zredaguje przemówienie, obroni przed natrętnym ministrem, pocieszy, przytuli... "Yes Prime Minister, No Prime Minister." Pracownik-marzenie! A przy okazji ucieleśnienie większości stereotypów dotyczących gejów. "Whateva'"…

Letty Bell
Letty jest przemiłą starszą panią, mieszkającą samotnie w przytulnym domu z ogródkiem. Posiada nietypowe hobby - mianowicie zbiera figurki, maskotki i wszelkie inne przedmioty z motywem żabek, pieszczotliwie nazywanych przez nią froggies. Letty wprost uwielbia żabki - pod warunkiem, że nie są żywe... Dla osób o stalowych nerwach!

P.S. Podziękowania za motywację (i inspirację) dla Madziora. Trzymam kciuki za Twojego bloga! :-)(photos: lemonation.blogspot.com, snarkerati.com, coventrytelegraph.net, dailymail.co.uk, bbc.co.uk, thohea.blogspot.com, littlebritainfans.com, littlebritain.tribe.net, hbo.com, dollymix.tv)

3 komentarze:

iza pisze...

:)

Anonimowy pisze...

Ewonie;-) Baradzo fajna i trafna recenzja;-)

Inspirator;-)

iza pisze...

dobry text :):):)lol

Prześlij komentarz